Młode cielaki - skąd je zdobyć i zaopatrzyć...


Autor: toprolniczka
Tagi: młode cielaki  
06 czerwca 2019, 18:45

 

Ciągle widzę ogłoszenia tego typu na różnego rodzaju spottedach, portalach ogłoszeniowych czy nawet przydrożnych tablicach. W tym ostatnim przypadku przynajmniej cieszę się, że internet nie pochłonął jeszcze wszystkich i została małą garstka ludzki, którzy korzystają z tradycyjnych metod. Wprawdzie technika poszła na przód i należy z niej korzystać to cały czas wierzę, że wersje papierowe w normalnym życiu również są potrzebne. Prowadząc gospodarstwo o typie opartym głownie na bydle aby wzbogacić swoje stado w nowe osobniki musimy zdecydować się albo na własną hodowlę (najbardziej opłacalne lecz z dużym nakładem na gospodarstwo i panujące w nim warunki) lub zakup cieląt u innych rolników. Jeśli decydujemy się na zakup cielaków watro pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Musimy zwrócić głównie uwagę na kilka aspektów, które są znaczące dla późniejszego wzrostu. Wiadomo, że im słabsze cielęta, tym niższy przyrost i częstotliwość chorób wyższa. Otóż podstawą stanowi wygląd. Nie wszystkie cielaki nadają się do opasu. W oględzinach należy zwrócić szczególną uwagę na symptomy mówiące o zdrowiu cielęta, dobrych cechach pokroju oraz wielkości adekwatnej do przedstawionego wieku osobnika.</p>

 

Cielęta powinny charakteryzować się temperaturą 37.7; 38.3oC. Wyższa niż określona oznacza problemy zdrowotne. Należy również pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na kaszel cieląt. Najbardziej i najlepszy pożądany jest jego brak natomiast pojedyncze chrząknięcia mogą oznaczać początek problemów zdrowotnych. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest stan śluzawicy. Cielęta zdrowe mają wilgotną i zimną śluzawicę. Nasilenie problemów zdrowotnych stanowi pojawienie się gęstej wydzieliny. Następnym ważnym wskaźnikiem oceny cieląt jest stan oczu. Oczy bez wycieków ropnych to oznaka dobrego stanu zdrowia. U zwierząt dotkniętych schorzeniami w oczodołach zaczynają się pojawiać właśnie wydzieliny ropne. Cielęta, które są zdrowe charakteryzują się żywością oraz zainteresowaniem otoczenia. Osowiałe i nieswoje to niezbyt dobry znak dla zakupu dobrego osobnika. Innym ważnym wyznacznikiem problemów zdrowotnych są także uszy cieląt i głowa. Zwierzęta, które mają problemy zdrowotne, gwałtownie poruszają głową lub uszami. Ich ogólnemu posmutnieniu towarzyszy charakterystyczne opuszczenie jednego lub obu uszu.

 

Zakup cieląt powinien nastąpić, gdy młode osiągają więcej niż 7 dni. Jest to minimalny czas chowu przy matce, aby zapewnić zdrowy wzrost. Transport w tym okresie w niedużej odległości nie powinien stanowić dużego problemu oraz zaszkodzić cielakom. W sytuacji, gdy zachodzi potrzeba transportu powyżej odległości 100km, zaleca się, aby cielęta były wiekowo powyżej 10 dni. Najlepszą możliwością jest pozostawienie cieląt do 21 dni bez transportu. Dlaczego? Jak wskazują badania i praktyka, takie osobniki łatwiej znoszą stres związany z transportem. Najpoważniejszym problemem niepożądanych skutków jest ubytek masy ciała. Osłabienie apetytu i spadek odporności może utrzymywać się niestety nawet do kilku tygodni. Każdorazowy transport powinien odbywać się w sprzyjających warunkach zgodnych z obowiązującymi standardami, aby nie doprowadzić do jakichkolwiek obrażeń ani cierpień zwierząt.

 

Wiadomo, teoria teorią a praktyka praktyką. Od czegoś zawsze trzeba zacząć i mieć podstawy wiedzy. Każdy z was ma swoje sposoby na pozyskiwanie nowych cieląt oraz sposoby ich oględzin. Pochwalcie się i podpowiedzcie innym. Chętnie o tym napiszę:)</p>

 

Podobało się? Zostaw łapkę w górę, udostępnij post lub zaproś znajomych:) Każda z tych form jest dla mnie bardzo motywująca i serdecznie za nią dziękuję:)

 

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz